Kedves Kollégák!
A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság 2003 óta működteti regiszterét, mely három betegcsoportra terjed ki: a carotis, az aneurysmák és az alsó végtagi artériák rekonstrukciós műtétek adataira. Számos érsebészeti tevékenységet végző osztály vagy részleg évek óta rendszeresen szolgáltat adatokat. Köszönet érte! Sok azonban a hiányzó a regisztert rendszeresen használók csapatából. Társaságunk vezetősége a Szakmai Kollégium Érsebészeti Tagozatával egyetértésben elhatározta, hogy a regiszter eddiginél hatékonyabb működtetése érdekében lépéseket tesz. Meggyőződésünk ugyanis, hogy számos előnyt jelent ennek az egész ország érsebészeti tevékenységét átfogó, arról minél teljesebb képet adó eszköznek a használata. Ezek közül a legfontosabbak:
1.A visszajelzés lehetőségét teremti meg saját munkánkról: akár az éves műtéti statisztika összegzéséhez, akár beteganyagunk tudományos célból történő feldolgozásához a saját adatok elemzése értékes tanulmányok, publikációk könnyen használható forrása lehet.
2. Az egészségügyi döntéshozók számára adatok nyújt a szakmánkat érintő fontos döntések meghozatalához, segítséget jelent a racionális forrás-felhasználás kialakításához. A magyar érsebészet jövője szempontjából rendkívül fontos lenne, hogy pontos adatok alapján tudja a szakmapolitikai vezetés felmérni a valós lehetőségeket és teljesítményeket, ez a további tervezés, fejlesztés szempontjából elengedhetetlen.
3. Az Európai Érsebészet Társaság Vascunet munkacsoportja számára a hazai adatok folyamatos szolgáltatása lehetőséget nyújt nagy nemzetközi összehasonlító tanulmányok készítéséhez. Az elmúlt években számos értékes tudományos közlemény jelent meg az EJVES-ben ezen adatok felhasználásával, elemzésével.
A Szakmai Kollégium Érsebészeti Tagozatának elnöke, Dr. Entz László egyetemi tanár az OEP-pel történt egyeztetést követően nemrég körlevelet írt, melyben tájékoztatta az érsebészeti tevékenységet végző osztályokat és részlegeket, hogy a következő financiális évtől kezdődően az esetfinanszírozott (EFI) protézis-keret elosztásának alapja az érsebészeti regiszter előző évi adatai lesznek. Fontos lesz ezért mindenki számára, hogy az adatbevitel minél teljesebb legyen.
Társaságunk vezetősége legutóbbi ülésen döntött arról is, hogy Érsebészeti Regiszter Munkacsoportot hoz létre, melynek tagjai rajtam kívül Dr. Palásthy Zsolt és Dr. Szeberin Zoltán. A Munkacsoport feladata, hogy szervezze a Regiszter mindennapos működését, ösztönözze a rendszeres használatot. Feladata lesz az is, hogy minden év adatait elemezze és erről téjékoztatást adjon valamennyi közreműködő egységnek, valamint összefoglaló cikket jelentessen meg az Érbetegségekben. Ez a visszajelzés egyrészt visszaigazolja a befektetett munka értelmét, másrészt viszonyíthatóvá teszi a saját bevitt adatok helyzetét, egészséges versenyhelyzetet generálhat és a szakmai fejlődés alapját képezheti.
A Munkacsoport feladata lesz az is, hogy a Regiszter működéséről információkat nyújtson az azt használóknak, valamint esetleges működészavar esetén segítse annak mielőbbi elhárítását. Ebben segítségünkre lesz a GYEMSZI ezzel a feladattal megbízott munkatársa, Kováts Tamás is.
Elérhetőségeink:
Dr. Menyhei Gábor email: menyhei.gabor@pte.hu; tel.:36 30 9930 297
Dr. Palásthy Zsolt email: zspalasthy@freemail.hu
Dr. Szeberin Zoltán email: szeberinzoltan@kardio.sote.hu; tel: 36 20 825 8052
Kováts Tamás email: kovats.tamas@gyemszi.hu
Bizonyosak vagyunk abban, hogy az Érsebészeti Regiszter működése közös érdekünk, mely szakmánk fejlődését szolgálja. Kérünk ezért minden érsebészeti tevékenységet folytató osztályt és részleget a rendszeres adatbevitelre. Előre is köszönetünket szeretnénk kifejezni regiszterünk hatékony működéséhez nyújtott segítségükért.
Szívélyes üdvözlettel
Prof. Dr. Menyhei Gábor
a MAÉT elnöke