"A név egy zárt, más néven elit közösséget sejtet, olyan háziorvosok csoportját, akik tudós emberek, kutatásokat végeznek. Ki lehet tagja a CSAKOSZ-nak és milyen kötelezettségekkel jár a tagság és milyen segítséget kaphatnak a tagok a kutatómunkájukhoz?
Az alapellátási kutatások sohasem öncélúak. A háziorvosok mentalitása általában távol áll azokétól, akiket tudósnak nevezünk. Általában gyakorlat-orientáltak, sokféle betegségben szerezhettek tapasztalatokat, többnyire már kialakult a holisztikus szemléletük, sokkal nyitottabbak szociális és lelki problémákra, mint a legtöbb orvosi szakma művelői. Jellemző az egyenrangú szerepvállalás, a magyar egészségügy más intézményeiben megszokott hierarchia itt ismeretlen.
A CSAKOSZnak minden háziorvos és szakorvosjelölt tagja lehet. A belépés önkéntes, az éves tagdíj alacsony, szakorvosoknak 5.000 Ft, rezidenseknek 2.000 Ft. Ennek fizetése jelenti a szerény kötelezettséget, ugyanakkor a lehetőséget ad a szervezet munkájában való részvételre, kedvezményes kongresszusi regisztrációra, értesítések, hírlevelek is érkeznek a tagoknak. A tagok részt vehetnek már folyó kutatásokban, de saját vizsgálatokat is folytathatnak, sőt bizonyos feltételek megléte esetén a szervezet ehhez pénzügyi támogatást is tud adni, pályázati alapon.
Milyen aktivitásai vannak a Szervezetnek?
A legnagyobb esemény az éves kongresszus, de a szervezet tagjai más szakmai szervezetekben is aktívak, sokan külföldi alapellátási fókuszú, tudományos, oktatási vagy minőségbiztosítási profilú nemzetközi szervezetek aktív tagjai, résztvevői, előadói nemzetközi konferenciáknak. 2016-ban ért minket az a megtiszteltetés, hogy a Háziorvosi Világszervezet (WONCA World) teljes jogú tagként ismerte el a CSAKOSZ-t, mint az egyedüli aktív hazai háziorvosi profilú szervezetet, amely nemcsak a tudományra, hanem az utánpótlás-nevelésre, a szakmai minőségbiztosításra is fókuszál. Nagyon sokan vagyunk, akik a napi háziorvosi munka mellett szakítunk időt az oktatásra, kutatásra, az utánpótlás nevelésére. Az arányok persze nem mindenkinél ugyanazok.
A háziorvosok találkoznak messze a legtöbb beteggel, így nagy „elemszámú” vizsgálatok, elemzések az alapellátásban jól kivitelezhetők. Milyen kutatásokat, projekteket tervez a CSAKOSZ? Hol lehet ezekről informálódni? Hogyan lehet bekapcsolódni egy-egy munkába?
Sajnos Magyarországon az alapellátás kutatási profiljai messze nem kihasználtak, de ha optimistábban akarok fogalmazni, azt mondom, még nagyok a lehetőségek. A vizsgálatokat jellemzően a családorvosi tanszékek kezdeményezik és ők is kérik fel részvételre a tagokat. Az elmúlt években több olyan vizsgálat is történt, amelyekből rangos nemzetközi publikációk születtek. A CSAKOSZ egyébként minden évben díjazza a legszínvonalasabb publikációt jegyző tagjait.
Minden év február utolsó hétvégéjén kerül megrendezésre tradicionálisan a CSAKOSZ konferencia. Idén a Szegedi Családorvosi Tanszék a vendéglátó. Mik a kongresszus főbb témái, fontos eseményei?
Ez a harmadik olyan év, amikor már háromnapos konferenciát rendezünk, a korábbi kétnaposakat már kinőttük. A helyszín tradicionálisan körforgásban van a négy orvosképző egyetem között, az idén a szegedi kollegák vállalták a szervezés és a program összeállításának nem kevés gondját. Ők igen széles program és témaválasztékot hirdettek meg, amely felöleli az alapellátás jelenlegi profilját és a prognosztizálható jövőbeni problémákat is.
Aki kedvet kapott a kongresszusi részvételhez az hol regisztrálhat?
Elsősorban a szervezet honlapján találhatók információk (www.csakosz.hu). Sajnos a szolgáltató váltás tovább tartott, mint terveztük és a domain-név átvitele is elhúzódott. Reméljük néhány héten belül üzemelni fog az új honlap, az egyik legnagyobb magyar orvosi web-szolgáltató kezelésében. Akinek kérdése van, írjon a pécsi titkárságnak (csakosz@pte.hu) vagy az elnöknek (csakosz@sph.unideb.hu) és készséggel adunk személyre szabott felvilágosításokat, tanácsokat az érdeklődőknek.
A CSAKOSZ elnökeként mit üzen a kollégáknak?
Nagy szeretettel várunk minden érdeklődő háziorvost és rezidenst a február 23-25. közötti szegedi rendezvényre. A fiatalok részvételét az illetékes tanszékek támogatni szokták évek óta. Aki a színvonalas Art Hotel akciós árait esetleg sokallja, a városban számtalan alternatív szálláslehetőséget talál. Ha most nem tud jönni, kérem, keressen meg minket a megadott elérhetőségeken, hogy minél több tagunk és még eredményesebb közös munkánk legyen.
Beszélgetőpartnerünk Rurik Imre, a Debreceni Egyetem Családorvosi és Foglalkozás-egészségügyi Tanszékének vezetője, a CSAKOSZ jelenlegi elnöke volt.
(Dr. Szabó János)
Forrás: webdoki