– Sikeres előadást tartott főorvosasszony mint az MDT honlapjának főszerkesztő-helyettese a DDH szakdolgozói szekciójában. Miért tartja fontosnak, hogy szakdolgozó munkatársaink rendszeres látogatói legyenek a honlapnak?
– Hazánkban ma több mint félmillió ismert cukorbeteget kezelünk, és szerény számítások szerint ugyanennyien vannak azok, akiknél már fennáll valamilyen fokú szénhidrátanyagcsere-zavar, de az még nem került felismerésre. Ez azt jelenti, hogy rövid időn belül az ország lakosságának tizede tanácsadásra, oktatásra, kezelésre szorul az életmódjával, betegségével kapcsolatosan. A diabetes terápiája nem elsősorban a tabletták vagy az injekciók felírását jelenti, hanem étrendi, életmódbeli változások sorozatát, amelyeket az orvos tanácsol, majd a vele együtt dolgozó dietetikus, edukátor megtanít a páciensnek, és rendszeres konzultációk során közösen ellenőrzik a megtanultakat. Mindebből következik, hogy a szakdolgozók nélkülözhetetlen elemei a diabeteses emberek élethosszig tartó gondozásának, kezelésének. Munkatársaink évente tartalmas továbbképző konferenciákon mélyíthetik el tudásukat, bővíthetik ismereteiket, a rendezvényekre történő jelentkezés, a részletes program honlapunkon – a
www.diabet.hu oldalain – elérhető, csakúgy, mint a diabetológiai szakápolók képzésének feltételrendszere. A szakápolók 10 éve folyó képzésének eredményeként ma valamennyi szakellátó helyen páciensedukátorok segítségével folyik a diabetesesgondozás, akik a honlapunk rendszeres látogatása során értesülhetnek a legújabb gyógyszeres kezelési elvekről, az MDT híreiről, fontos eseményeiről, a hazai szakellátó helyekről, a betegedukációt segítő segédanyagokról, a diabetes világnapi rendezvényekről és a mindennapi munka során nélkülözhetetlen finanszírozási, felírási jogszabályokról, illetve azok változásairól. A jövőben helyet akarunk biztosítani azoknak a munkatársaknak is, akik meg szeretnék osztani a betegek edukációjával kapcsolatos tapasztalataikat, és várjuk ötleteiket, javaslataikat az őket érintő és érdeklő kérdésekben.