12 éve dolgozik osztályvezetőként. Milyen nehézségekkel jár ma egy megyei kórház belgyógyászati osztályának irányítása? A forráshiány természetesen mindenki munkáját nehezíti, és itt egyaránt beszélhetünk az anyagi források szűkös voltáról, és a humán erőforrás helyzetről. A panaszkodás nem visz előre. Alkalmazkodni kell a változó feltételekhez. A legfontosabb, hogy az ember szeresse, amit csinál, és ha a munkatársai is ezt az elvet vallják, akkor az "irányítás" is könnyű.
Diabetológus - endokrinológusként számos előadást tartott és közlemény írt az elmúlt években. A két szakmacsoport mely területe tartozik inkább az érdeklődési körébe? Volt egy olasz tanulmány, amelyben az orvosok napi terápiás gyakorlatát elemezték. Az derült ki, hogy minél fiatalabb valaki, annál több gyógyszert javasol a betegeinek, de 50 év felett a kollégák inkább életmódi tanácsokat adtak, az egészségtudatos életmódra helyezték a hangsúlyt. Én is elmúltam 50, és az elmúlt években sokkal több időt szánok az életmód, táplálkozás, testmozgás és a civilizációs betegségek kapcsolatát vizsgáló kutatások megismerésére. Mikrobiom és inzulin rezisztencia/diabetes, áteresztő bél szindroma és autoimmun betegségek, testmozgás, miokinek, szervezetszintű gyulladás... Sorolhatnám.
Hogyan látja a hazai diabetológia helyzetét 2015- ben? Hogyan lehetne eredményesebb gondozást végeznie a magyar diabetológusoknak? A cukorbetegek ellátása nagy forgalmú járóbeteg szakrendeléseken történik, az 1 betegre jutó idő jó átlagosan 10 perc körül van. Ez a problémák egy részének a kiszűrésére elég, a megoldásukra sokszor kevés... A terápiás fegyvertárunk teljesnek mondható, de az életmód terápia megvalósítása sok időt, és team munkát igényel. Ezen a területen a legmostohább a finanszírozás is. Motiváció, folyamatos edukáció, ezek az eredményes gondozás alapkövei.
Köszönjük az interjút és gratulálunk a kitüntetéshez!
A Magyar Diabetes Társaság Web-szerkesztősége nevében
Dr. Földesi Irén