Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Gyermekgyógyászat Tudományos és továbbképzési szaklap

A Gyermekgyógyászat a Magyar Gyermekorvosok Társaságának nagy múltú, hagyományokkal rendelkező tekintélyes országos folyóirata. A lap magas minőségét és a gyermekorvosok körében való elfogadottságát a neves szerzői és szerkesztő gárda garantálja, amely vezető hazai gyermekgyógyász szaktekintélyekből áll. A lapban megjelenő tartalom gerincét az eredeti közlemények jelentik. A hazai gyermekorvosok körében iránymutató és mértékadó szakmai lap. Megjelenik: Kéthavonta ISSN: 0017-5900 Célcsoport: a Magyar Gyermekorvosok Társaságának tagjai, kórházak, klinikák orvosai

Példányszám: 3.000

A Gyermekgyógyászat lapszámot - nyomtatott formában – minden tagunknak kipostázzuk, akinek rendezett a tagdíja és akik hozzájárult személyes adatai kezeléséhez az MGYT weboldalán.

Kérjük, hogy a Szerzői útmutató pontos betartása után a kéziratot Dr. Vincze Juditnak címezzék, e-mail: vincze.judit@ext.semmelweis.hu

A Gyermekgyógyászat folyóirat 8 pontos kredittel rendelkezik, tehát már 8 gyermekgyógyászati kreditpontban is részesülnek folyóiratban megjelenő teszteket helyesen kitöltők. Ehhez legalább 5 lapszám tesztjét szükséges kitölteni és összességében a kérdések minimum 70%-ára helyesen kell válaszolni.






SZERZŐI ÚTMUTATÓ >>

Lapszám választó
  • Tartalom
  • In memoriam Prof. Dr. Hirschberg Jeno
  • Előszó és Visszatekintés - 75 éves a Gyermekgyógyászat
  • A BCG oltás értékérol régen – 1951-ben – és ma, 2025-ben

    Mészner Zsófia, Flesch István

    Szerzo a Gyermekgyógyászat folyóirat 1951. Szeptember 9. számában Flesch István dr. „A BCG idoszeru kédései” közleményét és Flesch István dr. és Halász Stefánia dr. „A BCG-zett gyermekek tuberculosisa” címmel tartott eloadásának szöveges változatáról közölt anyagát összevetette azzal, milyen változások történtek az elmúlt 75 év alatt a gyermekek tuberculosisa elleni küzdelmünkben és mi a BCG védooltás értéke és vélhetoen jövoje ebben napjainkban, 2025-ben. Véleménye szerint a BCG védooltás betöltötte a szerepét a csecsemo- és kisdedkori tuberkulózis visszaszorításában, így javaslatot tesz a teljesköru BCG oltásról a kockázati csoportúra való áttérésre Magyarországon.

  • Ahogy ma látjuk az enuresist

    Szabó László, Roboz Pál

    Szinte minden igaz, amit 75 évvel ezelott Roboz Pál: Az enuresis nocturnáról írt. A mai álláspontok
    szerint az éjszaka folyamán megtelik a húgyhólyag, vagy azért mert sok az éjszakai vizelet kiválasztás, vagy azért mert kicsi a húgyhólyag befogadó képessége. A következo alapveto kérdés, hogy a gyermek hogyan reagál a húgyhólyag teltségére.
    Vagy elnyomja a vizelési ingert, vagy felébred és kimegy a WC-re, vagy a gerincveloi reflex ágyba üríti a teljes hólyag tartalmat. A kivizsgálás legegyszerubb része a bevitt ürített folyadékforgalom mérése. Ez alapján látható a szabályos vagy kóros folyadékforgalom, a vizelések száma, a funkcionális hólyagkapacitás és besorolható a monoszimptómás vagy a nem monoszimptómás enuresis nocturna csoportokba és ezek alapján célzott vagy tüneti eredményes kezelésre nyílik mód. Roboz Pállal egyetértve az EN a mindennapi gyakorlatban ma is rendszeresen foglalkoztatják
    a családokat, a gondozókat, a tanárokat és a gyermekorvosokat, így ma is rendszeresen szükség van a problémakör megbeszélésére.

  • Ahogy ma látjuk az allergológiát

    Balogh Ádám, Preisich Kornél

    Az allergiás betegségek jelentos (köz)egészségügyi problémát jelentenek, egyelore elsosorban a nyugati világban. Prevalenciájuk is ugrásszeruen nott az elmúlt évtizedekben, de jelentoségük nemcsak ezért nott, hanem azért is, mert számos esetben (például ételallergiákban) diagnosztizálásuk sokszor komoly kihívást jelent(ett) mind az orvos, mind a beteg számára, valamint modern, új kezelési lehetoségek váltak elérhetové, köztük az allergiás betegségek
    egyetlen oki terápiája, az allergénspecifikus immunterápia. Dr. Preisich Kornél majdnem 75 évvel, a Gyermekgyógyászatban megjelent cikkében leírtak segítségével tekintjük át az allergológiában azóta lezajlott jelentos változásokat.

  • Lyme-myelitis

    Kerekes Júlia, Jakus Rita, Mátyus Enikő, Varga-Láng Balázs, Rudas Gábor, Fogarasi András

    A Lyme-myelitis ritka elofordulása és a kullancscsípés vagy kullancscsípést követo erythema migrans hiányának ellenére egy differenciáldiagnosztikailag könnyen elkülönítheto kórkép. Esetünket azért is tartottuk bemutatásra érdemesnek, mert a kezdeti neurológiai tünetek nem voltak teljesen típusosak.
    A legtöbb esetben könnyen kezelheto, megfelelo antibiotikum-terápia mellett szinte minden
    esetben tünetmentes gyógyulást érhetünk el.

  • Táplálásterápia a gyermekgyógyászat területén – UPDATE 2025

    Müller Katalin Eszter, Berényi Marianne, Gárdos László, Kovács Tamás, Mikos Borbála, Scheuring Noémi, Veres Gábor dr, Tomsits Erika, Szabó Miklós

    A velencei konszenzus célja a beteg csecsemok táplálásterápiájára, elsosorban az enteralis táplálására vonatkozó ajánlások összegyujtése. A táplálásterápia az alapterápia szerves része, segítségével biztosítható az optimális szomatikus és kognitív fejlodés. A velencei konszenzus javaslata, hogy beteg csecsemonél minden orvos-beteg találkozás esetén történjen meg a kóros tápláltsági állapot kockázatának felmérése, és szükség esetén kezdodjék meg a személyre szabott, adekvát táplálásterápia, melyet mindaddig kell folytatni, amíg a csecsemo el nem éri a megfelelo
    tápláltsági állapotot, illetve a kóros tápláltsági állapot rizikója fennáll. A csecsemok  táplálásterápiájában kiemelt szerepet kapnak az emelt energia-és fehérjetartalmú speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerek, melyek elosegítik a megfelelo tápanyag bevitelt csökkent volumentolerancia, vagy fokozott fehérje-, energiaszükséglet esetén.

  • Beszámoló a Veres Gábor mentor és ösztöndíj keretében végzett szakmai gyakorlatról

    Szikszai Kinga

    Célom az volt, hogy egy hosszabb szakmai szünet után – két gyermek nevelését követoen – naprakész, gyakorlatias tudást szerezzek egy kiemelkedo sürgosségi gyermekellátást végzo osztály munkájának megismerésével. A Heim Pál Gyermekkórház erre a célra ideális helyszínt biztosított, ugyanis magas a betegforgalom, ugyanakkor a jól szervezett munkafolyamatok és az aktuális szakmai protokollok gyakorlati alkalmazása kiemelt szerepet kapnak.

  • Gastrooesophagealis reflux egy ritka szövodménye megtéveszto klinikai képhez vezetett

    Szabó Cecília, Czelecz Judit, Csapody Marcell, Daoud Salim, Nagy Gyula

    Egy súlyos hypoxiás agyi károsodással élo nagyfiú esetét ismertetjük. Krónikus gastrointestinalis
    problémája olyan ritka szövodményt okozott, mely kezdetben pleuritis képét utánozta. A potenciálisan életveszélyes állapotból konzervatív terápia, szupportáció és noninvazív lélegeztetés mellett néhány hét alatt gyógyult.

  • Albendazol okozta májkárosodás

    Bozóki Boglárka, Dezsofi-Gottl Antal

    Az albendazol széles körben használt antihelmintikus szer, lehetséges mellékhatásai közül kiemelkedo jelentoséggel bír májkárosító hatása. A szakirodalom szerint egyszeri, terápiás dózisa idioszinkráziás hatásmechanizmussal májkárosodást idézhet elo, ismételten alkalmazva rekurráló hepatitist okozhat.
    Esetismertetés: 12 éves fiúgyermeket vizsgáltunk Osztályunkon második alkalommal jelentkezo akut hepatitisszel. Korábbi májkárosodását feltételezhetoen albendazol kezelés okozta. Kivizsgálása során egyéb, májkárosodást okozó kórképet nem igazoltunk, kizárásos diagnózisként gyógyszer okozta májkárosodást állapítottunk meg. Tüneti terápia mellett klinikai javulást észleltünk, laboreredményei normalizálódtak, spontán gyógyulást tudtunk nyomon követni.
    Következtetések: Akut hepatitis esetén kiterjesztett differenciáldiagnosztikai vizsgálatokat kell végezni a zajló májkárosodás hátterében felmerülo etiológiai tényezok után kutatva.

  • Újszülöttkori idiopathiás arteria femoralis thrombosis – esetbemutatás

    Radványi Ádám, Magyar Ágnes, Sasi Szabó László

    Az újszülöttkori akut végtagischaemia (acute limb ischemia – ALI) egy ritka, de potenciálisan életet fenyegeto kórkép. A szórványos elofordulás miatt megfelelo evidenciával bíró tanulmányok nem állnak rendelkezésre; az optimális kezelés továbbra is vita tárgya. Betegünk a 37. gestatiós hétre született, a kornak megfelelo szomatikus paraméterekkel.
    A születést követo 30. percben észlelték a jobb alsó végtag akut ischaemiás jeleit, melynek hátterében az a. iliaca externa (EIA) és a. femoralis (CFA) okklúziója igazolódott. Érsebész és gyermeksebész jelenlétében sikeres arteriotomia és desobliteratio történt 4 órás életkorban. A sikeres kezelés kulcsa a korai felismerés és a multidiszciplináris megközelítés. Amennyiben érsebész és gyermeksebész is elérheto, az idoben végzett mutét valós alternatívája a gyógyszeres kezelésnek.

  • Nervus radialis paresis ritka esete

    Bazsó Dóra, Sinkó Gabriella, Csákváry Violetta, Fülöp Adrienn, Fehér Nóra, Mátrai Ákos

    A 13,5 éves leány jobb alkar fájdalom és jobb kéz I. ujjának zsibbadása miatt került felvételre típusos „esokéz” tüneteivel. Központi eredet kizárása után az ENG-vizsgálat a nervus radialis súlyos fokú distalis axonvesztését igazolta. Lágyrészultrahang-, majd MR-vizsgálat az érintett idegen térfoglalást írt le. Kétüléses kézsebészeti mutét során az ideg eltávolítása, majd pótlása történt. Szövettan intraneuralis myxomát igazolt, ami a periferiás idegi bénulás ritka oka, különösen a nervus radialis érintettségével.

MGYT tagdíj összege 2022-től:

  • Nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát nem vállalnak: 3.000.- Ft/év
  • Nem nyugdíjasoknak és azon nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát vállalnak: 10.000.- Ft/év
Bankkártyák
simplepay
11743002-20087922
Tovább

HIRDETÉSEK

Kérem várjon...
Kongresszusok listája
  • H
  • K
  • Sze
  • Cs
  • P
  • Szo
  • V
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30