Figyelem!
A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.
MAKÓ 57. összefoglalóMAKÓ 57. klubnapja /Magyar Menopausa Társaság ön- és továbbképző rendezvénysorozata/ 2015.11.28.
Cím: A postmenopausalis oestrogén–progesztogén kezelés és a thromboembolia
Helyszin: EGIS Gyógyszergyár Zrt. Tudományos és Technológiai Központ
A MAKÓ 57. klubnapját, illetve továbbképző rendezvényét az EGIS Gyógyszergyár Zrt. Tudományos és Technologiai Központjában, nagyon modern, szinvolalas és esztétikus környezetben volt lehetőségünk megszervezni. Megjegyezném, hogy sajnos a résztvevők száma elég korlátozott volt, de reméljük ebben egyéb elfoglaltságuk és nem a téma számukra érdektelensége akadályoztatta.
A tudományos program előtt az EGIS Gyógyszergyár a kor technikai szellemének megfelelően 3 dimenziós videofilmben mutatta be a gyár rövid történetét, fejlődését és eredményeit. Ezt követően végigvezettek minket a gyógyszergyár fejlődését, technikai és technológia vivmányait bemutató - kellő ismertetés és interaktivitás lehetőségével még érdekesebbé téve - kiállitásán
Ezután dr. Masszi Gabriella Ph.D.osztályvezető főorvosnő, a MMT főtitkára vezette fel a thromboembolias megbetegedések aetiologiájának sokszinűségét, klinikai lefolyásuk és esetleges szövődményeik szomorú következményeit, ecsetelve a következményesen kialakult tüdőemboliak adequált kezelés ellenére is viszonylag magas lethalitását.
Ezt követően prof. dr. Pfliegler György med. habit. egyetemi tanár, a Debreceni Orvostudományi Egyetem II. sz. Belgyógyászati Klinika–Ritka Betegségek Tanszékvezetője tartott előadást. Először érdekességként szólt az ún. ritka betegségekről - melynek definíciója: 10 ezer emberből 5 vagy ennél kevesebb főnél fordul elő a nevezett megbetegedés, de mindez összességében 8 ezer beteget érint. Ebbe a betegségcsoportba tartoznak a haemostasis vizsgálata során kiszűrt vérzékenységek, haemophiliák, vérlemezkék működési zavarai, de ide tartoznak az ún. szerzett vérzékenységek is, melyeknél a különböző gátló-antitestek kialakulása tehető felelőssé.
Ismeretes számos olyan állapot, mely a nőket érinti, és növelheti a thrombosis kialakulásának risikóját, ilyen pl. terhesség, OC szedése, kétségtelen ide sorolandó a menopausalis hormontherapia is, de sok esetben a sikertelen terhességek, vetélések, de a meddőség hátterében is eddig nem diagnosztisált thrombophilia állhat. A PCOS , valamint a különböző tumoros betegségekben szenvedők, sőt a tumoros betegek cytostatikus kezelése is növeli a thromboembolia kialakulásának risikóját.
Kétségtelen, hogy a thrombosis népbetegség, évente kb. 40 ezer ember hal meg thrombosisban ill.ezek szövődményeiben. Az aethiologiája mint ismeretes, igen összetett. Részben az öröklött hajlam, részben szerzett, mint életmódbeli tényezők, étkezési szokások, túlsúly, mozgáshiány, nagyfokú varicositas is segiti kialakulását. Természetesen bizonyos betegségek, pl. szivproblémák, következményes pangással, a már emlitett tumorok, melyek jelenléte a véralvadási faktorok aktivatiojaval, és kompresszios tünetekkel is predisponaló tényezők. Megfelelő szűrővizsgálatokkal szerencsére a jelentős szerepet játszó genetikai hajlam, felismerhető (Leiden mutatio, Antithrombin III hiány, Prothombin polymorphimus, Protein S és Protein C eltérés). A thrombosiskészséget fokozó veleszületett eltérések jelentősége akkor nő meg, ha valamilyen más kockázati tényezővel kombinálódott.
Visszatérve az MHT-re jelenleg a hormontherápiára szoruló nők mindössze 2%-a részesül nálunk hormonsubstitutioban, mint tudjuk ennek oka multikauzális, mely részben az elérhető készitmények számának, támogatottáságnak csökkenésére, a media nem megfelelő hozzáállására, de nem utolsósorban, részben a háziorvos kollégák de sajnos nem kevéssé a nőgyógyászok részéről is talán félelem, óvatosság, nem megfelelő tájákozottság is hozzájárül a menopausalis korú nők hormonsubstitutiojának nagy számbeli csökkenéséhez. Sajnos a javallatok és ellenjavallatok változásai az elmúlt 20 évben szintén kedvezőtlenül hatott a hormonpótló therápiára. Most is egyetértettünk abban, hogy minden paciensnél mérlegenünk kell minden esetben, minden alkalommal az aktualis risikót,a várható szövődményt, és contraindicatiot. A részletes saját anamnaesis, a családi anamneasis, betegégek, halálokok feltárása, kellő szűrővizsgálatok elvégzése, esetleges thrombosiskészséget fokozó veleszületett betegségek kizárása - igy a kockázat minimálisra csökkenthető. Figyelmet érdemel, hogy bár a legtöbben csak a női hormonokkal hozzák összefüggésbe a thrombosis kialakulását, az FDA újabb közleményei figyelmeztetnek arra, hogy a testosteron alkalmazása sem veszélytelen ebből a szempontból. Először csak a polycitaemias betegeknél véltek összefüggést, de jelenlegi álláspont szerint ennél lényegesen tágabb betegcsoportot érint. Szóltunk a beviteli módok különböző rizikóiról is, melyben a transdermális mód a legkedvezőbb. thromboembolia szempontjából. Várható a spray formában hozzáférhető monotherapiás oestrogén elérhetősége.
Összrizikó becslés elengedhetetlen: mely egyéni és családi anamnaesisből, jelenlegi aktualis statusból, valamint annak eldöntéséből áll, hogy a paciens hogy áll a risikó és előny arányának elfogadásával. Egyre inkább a személyre szabott, egyéni therápia elérése követelmény (personlized medicine a jövő útja.)
Az életkorfüggő változások késleltetése manapság egyre jobban felértékelődik. Egészséges, aktiv öregkor a cél.
Az egészséges, minőségi életévek a mérce. A „Quality of life”.
Home Message:
The most appropriate drug,
to the right patient,
on optimal dosage-schedule
at a reasonable cost”
Sjőgist
dr. Nagy Judit