A május végére tervezett MAKÓ a Menopausa Világkongresszus idejére esett, így időpontját június 14-re módosítottuk. Az idő rövidsége miatt csak néhány nappal a rendezvény előtt került az MMT honlapjára, de így is mind a Világkongresszuson részt vevők, mind oda ki nem jutók közül kb. 20 fő vett részt a rendezvényen.
A június 14-i MAKÓ fő témája a 2008. 05. 19-26-i IMS Menopausa Világkongresszus felvetései, tanulságai voltak.
A kongresszuson résztvevők közül Prof. Gőcze Péter, Gulyás Péter, Jakab Attila és Pap Károly számolt be a látottakról és hallottakról.
A Menopausa Világkongresszuson részt vevők száma a 90-es évek elejétől kezdve folyamatosan csökken, idén közel 2000 regisztrált szerepelt, de a többi kongresszuson megszokott nagy számú arab, indiai, dél-ázsiai országokból érkezők száma ezen a kongresszuson igen csekély volt, elsősorban Európai, Észak-Amerikai és kisebb részben dél-amerikai küldöttek vettek részt a kongresszuson.
Az előadók választ adtak a kongresszus mottójára: „Új lehetőségek a női egészségben”. A perimenopausában kialakuló hormonhiányos tünetekre, egyéb szempontból egészséges nők részére biztonságos, először választandó kezelés, petefészek hormonpótló kezelés.
Az előadások nagy része érintette a WHI tanulmányt, de már nem az eredmények újraszámolásával, újraértelmezésével foglalkoztak, hanem ebből származó statisztikák többféle értelmezésével. A hibás beválogatási kritériumok mellett 600 millió dollárért elvégzett tanulmányból csak a perimenopausális időszakra vonatkoztató következtetéseket tarják értelmezhetőnek.
Az előadók egybehangzóan megállapították, hogy a tágabb értelemben vett perimenopausális időszakban - 45-59 éves korban - alkalmazott hormonkezelés, hormonpótlás kifejezett előnyt jelent a nők részére, nem mutatható ki emlőcarcinoma kockázat emelkedése, cardiovasculáris szempontból előnyt jelent. A lokális kezelés gyakorlatilag kockázatmentesen alkalmazható és így a zavaró tünetek jelentős része megelőzhető, illetve kezelhető. Beszámoltak a WHI hibáit kiküszöbölő tanulmányok állásáról. Az Egyesült Államokban Mayo Klinika irányításával KEEPS study (korai ösztrogén-progeszteron pótlásról), valamint az európai SYMPOM tanulmány indult. Mind két tanulmányra jellemző, hogy klimacteriális panasszal rendelkező betegeket vontak be, áltag életkoruk 52,5 év egyéb betegségektől mentesek. A KEEPS tanulmány elsődleges végpontja a hormonkezelés cardiovasculáris hatása. Ezek eredménye a közeljövőben várható. Mindkét tanulmány randomizált placebo kontroll követéses vizsgálat.
Az IMS elnöke Amos Pines előadásában a 2008-ban Zürichben tartott konsenzus konferencia megállapításairól számolt be, melyek a világ 40 menopausa társasága meghatározó személyiségeinek véleményét tükrözik a fő kérdésekben. Ezen megállapításuk (Statement) az Interneten az IMS honlapján megtalálható, melyet Dr. Jakab Attila Társaságunk vezetőségi tagja lefordított, és honlapunkon hamarosan elérhető lesz.
Néhány megállapítás az ajánlásból:
- Az egészséges perimenopausális nők hormonhiányos tünetei kezelésére biztonságos és elsőként alkalmazható a hormonpótló kezelés. Cardiovasculáris előnye a perimenopausában alkalmazott HRT-nek van, későbbi időpontban hátrányos. HPK az emlődensitást fokozza, de emlőcarcinomát nem, illetve lényegesen kisebb mértékben, mint a túlsúly, mozgásszegény életmód; alkohol, dohányzás.
- A hormonpótló kezelés a vénás thrombozisok gyakoriságát fokozza, ez leggyakrabban a kezelés első évében fordul elő.
- A perimenopausában megkezdett és hatékony hormonkezelés minimálisan lehetőleg 2 évig folytatni érdemes. Ezután egyéni megítélés szükséges, a kockázat és előny mérlegelésével.
- 59 éves kor felett hormonkezelés előnyös hatása lényegesen kisebb, elkezdése nem javasolt. Hormonpótló kezelés alkalmazása meggondolandó emlőcarcinoma rizikóemelkedés, már kimutatható atherosclerosis esetén.
- A HRT (HPK) kezelés meghatározott indikáció birtokában, folyamatos ellenőrzés mellett, megfelelő kivizsgálás birtokában alkalmazható.
A Kongresszuson visszatérő téma volt: a kockázatokat jelentő megbetegedések rizikóinak szűrése, melyre több rizikó analízist, kérdőívet, pontrendszert mutattak be. Követendő példa a menopausa ambulanciára kerülő betegek által is kitölthető rizikó kérdőívek, táblázatok bevezetése, rizikó arányának meghatározása. Ezek birtokában a társszakmákkal együttműködve a rizikónak megfelelő életmódváltás, kezelés megvalósítható. Javasolt ezek bevezetése a mindennapi gyakorlatban. Rizikószámolás, cardiovascularis osteoporosis és oncológiai szempontból érdemes elvégezni. Az új információkról a Menopausa Társaság vezetősége tájékoztatást kíván nyújtani a szakmai és laikus sajtón keresztül.
Dr. Pap Károly
a Magyar Menopausa Társaság elnöke