A vulvovaginalis atrophia (VVA), más néven menopausalis genitourinaris szindróma (genitourinary syndrome of menopause, GSM) kínzó tüneteinek kezelése lokálisan mind hormonális, mind nem hormonális készítményekkel lehetséges. Ilhan és munkatársai 2021-es közleményükben arról számoltak be, hogy három hüvelyi készítménnyel végeztek 12 hétig kezelést, és összehasonlították a VVA vonatkozásában elért hatást. A klinikai vizsgálat során lokálisan 31 beteg 20 napig naponta, majd másnaponta 2 g Na-hialuronát hüvelykúpot (Cicatridina hüvelykúp); 30 beteg 2 hétig naponta, majd heti kétszer 10 ug ösztradiol hüvelytablettát (Vagifem hüvelytabletta); 30 beteg pedig 3 hétig naponta, majd másnaponta 10 mg hüvelyi lágy kapszulában promestrient (estradiol 3-propyl 17β-methyl diether, Colpotrophine lágy kapszula) kapott. A 12 hetes kezelés előtt és után mérték a következő kimeneti változókat: hüvelyi egészség összetett pontértéke (composite scoring), hüvelyi érettség pontérték (vaginal maturation index, VMI), hüvelyi pH, szexuális aktivitás, szérum ösztrogénszint és endometrium vastagság. Az összetett pontérték, a hüvelyi pH és a VMI vonatkozásában mindhárom kezelés hatékonynak bizonyult. A hüvelyi ösztradiol a VMI, míg a promestrien az összetett pontérték és a szexuális aktivitás vonatkozásában bizonyult kedvezőbb hatásúnak, mint a többi kezelési forma. A háromféle kezelés során nem volt különbség a szérum ösztradiol és az endometrium vastagság vonatkozásában.
Az eredmények alapján a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a VVA (GSM) kezelésében a vizsgálatban bemutatott módon alkalmazott promestrien és a Na-hialuronát hasonlóan kedvező hatású és jól tolerálható, mint a lokálisan használt ösztrogén.
Ilhan G, Aslan MM, Cevrioglu AS, Yıldırım M, Erkorkmaz U. Clinical Efficacy of Hormonal and Nonhormonal Agents in the Treatment of Vulvovaginal Atrophy. J Menopausal Med. 2021 Apr;27(1):15-23.
A teljes közlemény itt érhető el
Forrás: https://e-jmm.org/DOIx.php?id=10.6118/jmm.20026
2024.04.15.
Dr. Deli Tamás