Rólunk
A Társaság 1995. november 25-én alakult és 1996. május 7-én nyert bírósági bejegyzést.
A menopausa, a női változókorral kapcsolatos kutatások a női átlagéletkor kitolódásával az iparilag fejlett országokban már a nyolcvanas évektől, hazánkban a korszerű hormonpótlás szereinek behozatalával – kb. 1 évtized lemaradással – a 90-es évek kezdetétől lendült fel.
E fellendülés első jeleként 1993-ban Győrben megalakult az érdeklődők jelenlétében a Magyar Nőorvos Társaság és a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrosis Társaság multidisciplináris szekciójaként a Menopausa Munkacsoport. A Munkacsoport első kongresszusát 1995-ben Nyíregyházán tartotta, ahol a tagság részéről fogalmazódott meg az az igény, hogy tekintve, hogy a női változókor egy önálló entitás, de ellátása csak számos szakterület (nemcsak a nőgyógyászat vagy a osteologia) összefogásával képzelhető el, jogos az elképzelés, hogy a vele foglalkozók önálló társaságot is alapítsanak.
Az alapszabály elkészültét követően, 1995. november 25.-én 151 szavazóképes tag részvételével megalakult a Magyar Menopausa Társaság, melynek bírósági bejegyzése, 1032. Budapest, Bécsi u. 132. székhellyel meg is történt. Az első Vezetőség megválasztott tagjai 17 fő, elnöknek dr. Tóth Károly Sándort, társelnöknek dr. Balogh Ádámot és főtitkárrá dr. Pap Károlyt választották. Minthogy a menopausa multidisciplináris szakterület, így ennek megfelelően már az első vezetőségben a nőorvosokon kívül bekerült reumatológus, endokrinológus, kardiológus szakorvos is. A már önálló Társaság kimondta, hogy a Menopausa Munkacsoport jogutódjának tekinti magát. Igy az MMT második országos kongresszusára 1997.-ben Sopronban került sor, menopausa, hormonpótlás és kardiovaszkularis betegségek témakörben, ami tekintve a résztvevők 400-on felüli számát és a színvonalas vitát, sikeresnek tekinthető.
A Társaság és a Szent Margit Kórház Menopausa-Osteoporosis Szakambulanciája szervezésében 1993-ban indult az un. MAKÓ (Menopausa Ambulanciák Klubja Óbudán ) c. negyedévente jelentkező továbbképző sorozatunk a menopausa ambulanciák személyzete számára, ahol a menopausa és határterületeinek minden témáját megvitatjuk meghívott előadók bevonásával. Eddig 26. rendezvényt tartottunk. Az MMT III. Országos Kongresszusa 1999 júniusában Balatonfüreden tartottuk, a menopausa különböző területeiről, ha lehetséges még nagyobb szakmai sikerrel, több mint 600 résztvevővel. Itt újraválasztottuk a vezetőséget és a fő tisztségviselők további 3 évre ismét bizalmat kaptak a tagságtól. Az MMT több alkalommal kapott meghívást és vett részt a MOTESZ interdiszciplináris fórumain. 2000. őszétől a Társaság a MOTESZ tagja.
Az MMT bekapcsolódott a menopausalis medicina művelésével foglalkozó nemzetközi szervezetek munkájába és Hungarian Menopause Society (HMS) néven 1999-től az Internetional Menopause Society (IMS) és az European Menopause and Andropause Society (EMAS) rendes tagjai vagyunk.
Az MMT taglétszáma, jelenleg 330 fő. A Vezetőség taglétszáma 18 fő.
Célkitűzésünk a menopausalis medicina művelése, az érintett női korosztály életminőségének javítása, betegségeik szűrésével népegészségügyi feladatokat is ellátnak tagjaink az ország közel 100 menopausa szakambulanciáján. A szakambulanciák hálózatának megszervezését az MMT működése egyik legfontosabb eredményének tartja. A menopausa szakambulanciákon a nők speciális ellátása a változókorban és azután, újonnan jelentkezett társadalmi méretű igényeket elégít ki.
A Társaság 7 sikeres kongresszust tartott, melyeken jeles, menopausában járatos, nemzetközi szaktekintély előadásai hangzottak el. A kongresszusok fő célja az aktuális nemzetközi és hazai gyakorlat bemutatása közvetlen útmutatás menopausalis medicina működéséről,hazai gyakorlat ismertetése.
A Társaság céljairól és tevékenységéről további tájékoztatást olvashatnak a csatolt Alapszabály-kivonatban.