A hidroterápia négy különböző eljárási formát foglal magában: a különböző fürdőket, a borogatásokat, a pakolásokat és a szaunát.
A vízgyógyászat hatása természetesen az alkalmazott inger enyhe, középerős, vagy erős milyenségétől függ.
A fürdő kifejezés meglehetősen tág fogalom, hiszen magában foglalja a rész- és a teljes fürdőt, ami lehet egy- vagy kétoldali, emelkedő vagy csökkenő hőmérsékletű, esetleg váltófürdő, avagy különböző testrészeinket érintő leöntés. Mindezeket mechanikus ingerekkel is ki lehet egészíteni: ekkor beszélhetünk örvényes ledörzsölésről, víz alatti vízsugárkezelésről.
A nagy nyomású sugármasszázs például kiváló görcsoldó, javítja a szövetek anyagcseréjét és vérellátását, oldja a pszichés feszültségeket, fájdalomcsökkentő, s lazítja a lágyrészek összetapadását és hegesedését. A tangentorkészülékkel végzett masszázs különösen jó a vér- és nyirokkeringés javítására, az ízületek körüli izmok erősítésére, mozgásszervi műtétek utókezelésére, reumás megbetegedések, izomkeményedéssel járó betegségek és ideggyógyászati kórképek esetén.
A meleg és a fokozatosan melegedő fürdőkhöz gyakran adnak növényi kivonatokat, amelyekkel a fürdő jótékony hatása még tovább fokozható.
Az egyéb fürdőkezelések sorába tartozik a frissítő hatású szénsavas fürdő, ami érszűkület, keringési problémák, szívinfarktus, szívműtét után, mozgásszervi megbetegedések esetén javíthat az érintett beteg állapotán. A súlyfürdő célja a porckorongok tehermentesítése, az ideggyökök nyomás alóli felszabadítása, illetve bizonyos esetekben a végtagok nyújtása.
A borogatást mint gyógymódot a mai napig eredményesen alkalmazzák bizonyos esetekben. Tenni lehet homlokra, nyakra, mellkasra, lábikrára, ízületekre, keresztkötésben törzsre, a T-borogatást pedig a csípőre. A vizes borogatásokat még a tizennyolcadik században V. Priessnitz foglalta rendszerbe. Alkalmazásuk elsősorban helyi gyulladásos folyamatok kezelésekor, illetve lázcsillapításkor szükséges. A szakszerű priznic, ahogyan a borogatást hívhatjuk - függetlenül attól, hogy hideg, felmelegedő vagy éppen meleg - összesen három, egy nedves és két száraz rétegből áll. Időtartama 45-60 perc, ha izzasztás a cél: 1-3 óra.
Pakolásról abban az esetben beszélhetünk, amikor a borogatás - akár hideg, hőelvonó, akár meleg, hőleadó - testünknek több, mint a felét befedi. A hidegpakolások készülhetnek jégreszelék, jeges víz felhasználásával. Javallottak fáradékonyság, koncentrációs zavarok, krónikus vénás elégtelenség, felületes és mély fájdalmak, ödémák, valamint gyulladásos folyamatok esetén. A melegpakolások előállíthatók kátrányos iszapból, burgonyapépből, lenmagból avagy szénából. Hasznosak általános pszichés spannoltság, nagyfokú izomfeszültség, magas vérnyomás, keringési elégtelenség, ödéma kezelésére.
A szauna egészségünkre gyakorolt jótékony hatásait aligha kell részletezni, elég talán csak annyit megemlítenünk, hogy erősíti immunrendszerünket, élénkíti bőrünk anyagcseréjét s ezáltal bőrsejtjeink regenerálódását, újraképződését, lelassítja az öregedési folyamatot. A forró légfürdő utáni lehűlési szakaszban - a jeges zuhany vagy a hideg vizes medence használatakor - kitágult ereink ismét összeszűkülnek. Ez egyrészt kiváló értorna, jó vérnyomás-szabályozó, másrészt növeli szervezetünk edzettségét.
Czellér T. Erika | | |
|