Első ízben rendezte meg – hagyományteremtő céllal - a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház az iszappal foglalkozó konferenciát. A konferencia alcíme (Gyógyiszap a XXI. században) már utal a fő témára: elhelyezni az orvosi gyakorlatban az iszapkezelést, bemutatni az iszapkezeléssel, iszappal foglalkozó tudományos kutatásokat.
Meghívott külföldi és hazai előadók járták körül ezt a témát.
Az első blokk előadói a hévízi iszapot mutatták be: a hévízi tőzegkutatás (prof. dr. Szabó István), Hévíz helye a magyar balneológiában (dr. Horváth József), a hévízi gyógyiszap és gyógyvíz hatása kísérletes állatmodellben (prof. dr. Pintér Erika), a hévizi iszapkezelés hatása kézarthrosisban (dr. Gyarmati Noémi) és végül a lovak gyógyiszap kezelése (dr. Bartos Ádám).
Külföldi előadók sorát porf. Antonella Fioravanti (Siena, Olaszország) nyitotta meg, aki saját kettős vak vizsgálatukról számolt be térdarthrosis iszapkezelése kapcsán, kiegészítve azzal, hogy a kezelés költség-hatékony volt a hagyományos kezeléssel szemben. Prof. dr. Jose Carbajo (Madrid, Spanyolország) kettős előadásában a spanyol iszaplelőhelyek tulajdonságait ismertette majd a kéntartalmú peloidok élettani hatásairól tartott előadást. Dr. Inna Poluyanova (Minszk, Fehéroroszország) ismertette a fehérorosz balneológia helyzetét és részletesen beszélt a náluk található mintegy 39 peloidról. Dr. Irsay László Kolozsvárról a gazdag román iszapválasztékot és alkalmazásukat ismertette. Dr. Klimó Attila Magyarkanizsáról a szerbiai iszapokat ismertette az ott használt felosztás alapján.
A záróblokkban prof. dr. Géher Pál a gyógyvízzé nyilvánítás szervezeti és szakmai fejlődését mutatta be. Dr. Ákoshegyi György áttekintést adott a hazai iszapkezelésekről, a naprakészforgalmi adatokkal kiegészítve. Dr. Széll Sára főorvosnő a marosi iszapot ismertette, amely hévízi mellet a második leggyakrabban alkalmazott iszapféleség hazánkban, bemutatta a csípő- és térdarthrosisban végzett vizsgálataik eredményét is, amely az iszapkezelés előnyeit igazolta. Dr. Deák Eszter az egri radonos vízben végzett klinikai vizsgálataikat mutatta be, amellyel a radon felszívódását is vizsgálták a klinikai hatások mellett.
A kis konferenciák előnye, hogy sokkal szabadabb módon lehetett az előadóknak kérdést feltenni, eszmét cserélni velük, ezért is jó kezdeményezés volt Kvarda Attila főigazgató és dr. Csiszár Béla szervezésében ez a rendezvény. Az érdeklődésre jellemző, hogy megtelt a kórház nagy kultúrterme a rendezvény iránt érdeklődő kollégákkal.
Az igazi csemege azonban a második napra maradt, amikor a résztvevők megismerhették a hévízi iszapüzemet. Kevés, iszapkezelést alkalmazó kollégánk ismeri a gyógyászati célra alkalmazott iszap előállításának fortélyait, amelyet most a résztvevők részletesen megismerhettek. Hallhattunk a hévízi kórház távolabbi terveiről is a rendelkezésükre álló iszap felhasználásával kapcsolatban.
köszönet illeti az úttörő szerepre vállalkozó hévízi kollégákat a konferencia megszervezésért.
Géher Pál dr.