Figyelem!
A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.
Európai Balneológiai, Orvosi hidrológiai és Klimatológiai Kutatóintézet létrehozása Magyarországon[2007.04.17.] - MBE - Hírkategória: Általános Hazánk gyógyvizeinek népszerűsítése nemzetstratégiai, kereskedelmi, idegenforgalmi, valamint orvosszakmai, tudományos, kutatási feladat is.
Kiemelt jelentőségű, hogy a bizonyítékokon alapuló orvoslás követelményeinek megfelelő tudományos közlemények jelenjenek meg.
Ezért az ország egyik legrégibb orvosegyesülete, az 1891-ben alakult Magyar Balneológiai Egyesület, valamint a Magyar Balneológiai Kutató Központ Közhasznú Alapítvány a világon és Európában elsőként dolgozik az európai balneológiai, orvosi hidrológiai és klimatológiai kutatóintézet létrehozásán.
"Az intézet tevékenysége három jelentős területet fed le: oktatás, kutatás, gyógyturizmus. A jövőben lehetőség lenne arra, hogy a nemzetközi szinten zajló balneológiai kutatások Magyarországon összpontosuljanak. Az európai balneológiai oktatást, valamint az ezzel összefüggő gyógyítási tevékenységeket is a kutatóközpont valósítaná meg. A három tevékenységi körből származó bevételek elegendők lennének az önfenntartásra" – mondta a tervekről Bender Tamás egyetemi tanár, a Magyar Balneológiai Egyesület elnöke.
A kutatóközpontot Budapesten, a Szent Lukács Gyógyfürdő területén alakítanák ki. A területválasztás előnye, hogy a gyógyfürdőben működik a fizioterápiás kezeléseket végző nappali kórház, valamint az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet is.
Az intézet 2,6 milliárd forintos költségvetéssel az Új Magyarország fejlesztési terv keretében valósulna meg három év alatt, s az összeg az elképzelések szerint az intézet működése során többszörösen visszatérülne.
"Az intézet világszínvonalú kutatási, oktatási tevékenysége révén Magyarországon is alátámasztható a balneológiának a prevencióban és a rehabilitációban betöltött szerepe, a gyógyhelyi terápia jelentősége, a gyógyvizeinkben lévő ásványi anyagoknak az emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatása. Az új kutatóközpont megvalósulását az összes nemzetközi szervezet támogatja" – tájékoztatott Pörzse Gábor projektmenedzser, a Semmelweis Egyetem pályázati és innovációs igazgatója.
A világon egyedülálló kezdeményezés Magyarországnak kedvező helyzetet és egyben vezető szerepet biztosíthat a termálvizek orvosi felhasználásában. Ez pedig serkentőleg hathat az idegenforgalomra, és jelentős bevételi tényező lehetne.